Miejski Szlak Turystyczny Szczecin

Ogólne
Czlonkowskich Szczecin
Miasto Szczecin
Pogoda Szczecin
Kultura
Gospodarka
Dzikich zwierzat i roslinnosci
Festiwal Daty
Gorbierna i Politika
Historia Szczecin
Szczecin Maps
Wazne osobowych
Zdrowie i Medycyna
Uczelnie wyzsze

Turystyka
Dojazd
Atrakcje turystyczne
Przyroda Szczecin
Galeria zdjec
Filmy wideo w Szczecinie
Biura podrózy
Zagranicznych ambasady

Uslugi
Ksiazce telefonicznej
Forum Szczecin
Prasa Szczecin
Blogi Szczecin
Katalog stron internetowych

Zakwaterowanie
Hotele w Szczecinie
Karczmy w Szczecinie
Apartamenty

Gastronomia
Restauracje
Kawiarnie i bary

Wysylka
Linie lotnicze w Szczecinie
Lotniska w Szczecinie
Linie autobusowe
Taksówki w Szczecinie
Wypozyczalnia samochodów

Rozrywka
Zakupy
Sport
Wydarzenia
Radio i telewizja
Kina w Szczecinie
Muzyka - Koncerty
Zycie nocne

Dodatki
Linki
Kontakty

Ostatni goscie

Szczecin Miejski Szlak Turystyczny

Gosciom naszego miasta proponujemy kilkugodzinny spacer Miejskim Szlakiem Turystycznym, wytyczonym z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi, pozwalajacym zwiedzic Stare Miasto i jego najcenniejsze zabytki. Szlak wyznacza namalowana na chodnikach czerwona przerywana linia.

Numerkami zaznaczylismy punkty charakterystyczne na trasie naszej wycieczki - odpowiadaja one numerom umieszczonym na chodniku. Beda tez pomocne w odnalezieniu tych miejsc na zalaczonej mapce.
Obejscia dla osób z dysfunkcja narzadu ruchu zaznaczylismy na mapce niebieska linia kropkowana, ponadto zamiescilismy wybrane fragmenty planu miasta przy opisywanych miejscach.

Dworzec kolejowy (1)
ul. Kolumba
W 1836 roku powstal w Berlinie Komitet Budowy Kolei Berlinsko - Szczecinskiej, w sklad którego weszli bogaci kupcy z obu miast i burmistrz Szczecina. Budowie dworca przeciwstawialy sie wladze wojskowe, zarzucajac proponowanej lokalizacji ograniczenie widocznosci na przedpolach twierdzy. Miasto nie ustapilo, dostrzegajac w takim polozeniu dworca korzysci na rozwój. Budowe ukonczono w 1843 roku. Wtedy jednak byl to koncowy przystanek na trasie z Berlina. Dopiero w 25 lat pózniej przedluzono tory i poprowadzono je mostem przez Odre i Parnice w kierunku prawobrzeznego miasta, a stad do Gdanska, Poznania i Wroclawia.


Gmach Poczty (2)
ul. Dworcowa 20
Neogotycki kompleks gmachów pocztowych budowano etapami. Pierwsze projekty wykonane na zlecenie Glównej Dyrekcji Poczty z Berlina pochodza z 1842 r. Uroczyste otwarcie Glównego Urzedu Pocztowego w Szczecinie odbylo sie w 1874 r. W trzy lata pózniej podjeto rozbudowe poczty w strone Odry. Budynki wzniesiono z czerwonej cegly. Najciekawszy i najbardziej charakterystyczny z calej budowli jest hol glówny ze szklanym dachem wspatym na kolumnach, dzis glówna sala obslugi klientów. Na pierwszym pietrze budynku miescily sie mieszkania dyrektora, naczelników i kasjerów, na drugim ulokowano mieszkania dla urzedników. Na zapleczu budynku znajdowala sie stajnia i wozownia.


Budynek dawnych koszar (3)

ul. sw. Ducha
Zbudowano go w 1818 r. W poblizu nieistniejacej Bramy Slimaczej. Na skutek wielokrotnych przed i powojennych adaptacji wnetrze budowli uleglo zmianie. Zewnetrznie budowla ciagle nosi cechy klasycyzmu. Elewacje obiegaja profilowane gzymsy, a otwory okienne obramowane sa opaskami. Fasada posiada szeroki ryzalit i tympanon.

W 2001 r. Obiekt zostal wyremontowany i stal sie siedziba TUiA WARTA S.A.


Fragment sredniowiecznego muru obronnego (4)
ul. Podgórna
Nieopodal ulicy Sw. Ducha, w poblizu nieistniejacej dzis Bramy Swietego Ducha, widoczne sa kamienne fragmenty sredniowiecznego muru obronnego miasta. W 1957 r. wmurowano tu tablice upamietniajaca trzystulecie walk hetmana Stefana Czarnieckiego na ziemi szczecinskiej.


Kosciól sw. Jana Ewangelisty (5)
ul. sw. Ducha 9
Kiedy w 1240 r. przybyli do Szczecina franciszkanie, ksiaze Barnim I podarowal im drewniany kosciól i klasztor. W poczatkach XIV w. wzniesli oni halowy, trójnawowy gotycki kosciól przyklasztorny z prezbiterium zamknietym absyda na planie dziesiecioboku. W 1527 r. franciszkanie opuscili Szczecin, a kosciól przejeli protestanci. W budynkach poklasztornych urzadzono przytulek dla ubogich i szpital. Od czasów szwedzkich (2 pol. XVII w.) do poczatku XIX wieku pelnil role swiatyni garnizonu szczecinskiego, a nastepnie w okresie wojen napoleonskich urzadzono w nim magazyn zywnosci. Pózniej zostal zamkniety ze wzgledu na zly stan techniczny.

W latach 1929-30 dzieki staraniom prof. Hugo Lemckego przeprowadzono remont kosciola, chroniac go przed dalszym niszczeniem i zachowujac sredniowieczne dziedzictwo. W czasie nalotów alianckich w 1944 r. mimo zniszczenia okolicznej zabudowy kosciól ocalal. W 1957 r. zostal oddany pod opieke ksiezom Pallotynom, którzy zaczeli odbudowe i przywracanie jego gotyckiego charakteru. We wnetrzu warto zwrócic uwage na fragmenty pietnastowiecznych malowidel na scianach i filarze, plyty nagrobne z 1378 r. i 1676 r. oraz barokowe organy z II pol. XVIII w.

Most Dlugi (6)
ul. Wyszynskiego
Pierwszy z istniejacych w tym miejscu mostów zbudowano w 1299 r. Rozwój miasta powodowal koniecznosc dosc czestej przebudowy kolejnych konstrukcji. W 1903 r. W miejscu dotychczasowych wzniesiono zwodzony Most Hanzy. W jego budowie uczestniczyly firmy z Frankfurtu nad Menem (obróbka elementów kamiennych i montaz filarów), Zielonej Góry (montaz konstrukcji stalowej), Hamburga (maszyny uruchamiajace system zwodozny) i Berlina (urzadzenia elektryczne).

Obecny Most Dlugi powstal w 1959 r. i równiez posiadal element zwodzony, który wpierw przestal byc uzywany, a nastepnie zostal zlikwidowany podczas gruntownego remontu mostu w 2001r.


Ratusz Staromiejski (7)
ul. Msciwoja 8
Sylwetka ratusza wznosi sie na srodku dawnego Rynku Siennego. Po przyjeciu praw miejskich w 1243 r. wybudowano tu drewniany budynek, w którym miescila sie izba lawników, sala sadowa i handlowa, a w piwnicach karcer.

Ceglany ratusz wybudowano w XV w. dla wladz miasta. W 1570 r. byl miejscem obrad Kongresu Pokojowego konczacego wojne pomiedzy Szwecja i Dania. Zniszczony zupelnie podczas II wojny swiatowej, zostal odbudowany w stylu gotyckim, jednak z barokowym szczytem poludniowym.

Obecnie w ratuszu miesci sie Muzeum Miasta Szczecina, a w piwnicach tawerna "Brasserie Margot". W otoczeniu ratusza odtwarzana jest zabudowa czesciowo nawiazujaca do architektury XVII - XIX w.


Kamienica Loitzów (8)
W poblizu ratusza stoi póznogotycka kamienica z 1547 r. wybudowana przez bogata i wplywowa szczecinska rodzine Loitzów. Rodzina kupiecka Loitzów wysunela sie na czolo mieszczanstwa dzieki piastowaniu wysokich urzedów we wladzach miejskich, handlowi z wieloma krajami Europy oraz bankierstwu. Mimo ze w okresie swietnosci fortuna Loitzów obejmowala takze nieruchomosci w miastach niemieckich, to w 1572 r. nierzetelni dluznicy doprowadzili ich do bankructwa, po którym rodzina wyjechala do Krakowa. Elewacja kamienicy ma bogata dekoracje maswerkowa, wiezowa klatke schodowa i charakterystyczne skosne okna. Obecnie miesci sie tu Liceum Sztuk Plastycznych.


Zamek Ksiazat Pomorskich w Szczecinie (9)
ul. Korsarzy 34
Kto wjezdza do centrum Szczecina mostami nad Odra, widzi górujacy nad nim czerwony masyw gotyckiej katedry i jasnoszara, wyniosla sylwete renesansowego zamku z zielonymi helmami wiez, dawna siedzibe ksiazat z pomorskiej dynastii Gryfitów.

Ponad pól tysiaca lat Gryfici wladali ziemiami nad poludniowym Baltykiem, lezacymi po obu stronach Odry, od terenów, które rozciagaja sie na zachód od wyspy Rugii, po Pyrzyce na poludniu i miasto Lebork na wschodzie. Tak wygladalo Ksiestwo Pomorskie, którego ostatni wladca, Boguslaw XIV, zmarl bezpotomnie w roku 1637, podczas wojny 30-letniej. Traktat westfalski (1648), który te wojne konczyl, podzielil ksiestwo; czesc zachodnia, z Wolinem i Szczecinem, objela na sto lat niemal Szwecja, czesc wschodnia, ze Stargardem, Koszalinem, Slupskiem - Brandenburgia.

W 1705 r., gdy w Polsce trwaly perturbacje o tron, na zamku w Szczecinie zamieszkala królowa Katarzyna Leszczynska z córka, a w 1711 r. dolaczyl do nich król Stanislaw Leszczynski. W 1720 r., w wyniku ukladu pokojowego konczacego wojne pólnocna, Szczecin objely Prusy. Na zamku zamieszkal pózniej dowódca szczecinskiego garnizonu, gen. von Anhalt-Zerbst, którego córka byla ksiezniczka Zofia Augusta, pózniejsza caryca Rosji, Katarzyna II. W 1752 r., w skrzydle muzealnym zamku, król Prus Fryderyk Wielki zalozyl mennice.

W 1944 r. alianckie naloty dywanowe zniszczyly zamek. W 1945 r. Szczecin objela Polska. W 1946 r. przystapiono do robót zabezpieczajacych zamek, odkrywajac m.in. krypte ksiazeca. W 1948 r., na dziedzincu, zaczely sie badania archeologiczne. W latach 1958-1980 zamek zostal odbudowany na planie renesansowej siedziby ksiazecej.

W tym reprezentacyjnym obiekcie Pomorza Zachodniego swoje miejsce znalazly instytucje kultury, które tworza osrodek o nazwie Zamek Ksiazat Pomorskich. Jest tu tez Opera na Zamku i Zachodniopomorski Urzad Marszalkowski.


Ujezdzalnia ksiazeca (10)
ul. Rycerska
Wzniesiona w latach 1720-36 na planie nieregularnego prostokata zimowa ujezdzalnia zamkowa ustawiona jest fasada do ulicy Rycerskiej. Posiada interesujacy wykonany w Saksonii portal przeniesiony tutaj prawdopodobnie z zamku. W centralnym zwienczeniu portalu znajduje sie element kamienny z wizerunkiem Gryfa z czasów Filipa II.

Budynek w czesci parterowej jest wzniesiony z cegly i otynkowany, konstrukcja pierwszego petra zostala wykonana w technice ryglowej. W górnej partii fasady znajduje sue wystawka z urzadzeniem do podnoszenia siana skladowanego niegdys na strychu. W XIX w. budynek nalezal do Dowództwa Królewskiego Garnizonu, a od roku 1912 do Wojskowego Skarbu Rzeszy. W 1929 r. przekazano go stojacemy nieopodal zamku Teatrowi Miejskiemu z przeznaczeniem na magazyn rekwizytów. Ujezdzalnie ze zniszczen wojennych odbudowano w 1959 r.

Baszta Panienska (11)
ul. Panienska
Tuz u podnóza zamku biegnie ulica Panienska - glówny trakt komunikacyjny dawnego Szczecina. Swoja nazwe wziela od zalozonego w 1243 r. poza murami miejskimi klasztoru cystersek. Przy koncu ulicy Panienskiej, tuz przy trasie Zamkowej, stoi Baszta Panienska (Baszta Siedmiu Plaszczy), relikt sredniowiecznych murów obronnych otaczajacych Stare Miasto do pierwszej polowy XVIII w.

Baszta Panienska pelnila funkcje obronne i wiezienne. Posiada dwie kondygnacje zakonczone krenelazem i stozkowy helm. W czasie II Wojny Swiatowej ulegla czesciowemu zniszczeniu. Rekonstrukcji dokonano w latach 70. dwudziestego wieku.


Trasa Zamkowa (12)
Powstala w miejscu przedwojennego Mostu Klodnego. Czesc wjazdowa oddano do uzytku w 1987 r., nitke wyjazdowa w 1996. Na trase skladaja sie mosty nad rzekami Odra i Parnica oraz estakady nad wyspa Lasztownia. Na wschodnim brzegu Odry, w miejscu podpór trasy, do poczatku XX wieku staly zabudowania kosciola sw. Katarzyny i klasztoru cystersek.


Waly Chrobrego i Akademia Morska (13)
Waly Chrobrego 1/2
Tuz po rozstrzygnieciach traktatu pokojowego z 1720 r. król Fryderyk Wilhelm I zdecydowal o budowie umocnien, w tym fortu na nabrzezu nadodrzanskim. Budowa fortu Anhalt, pózniej fortu Leopolda wlasciwie nigdy nie zostala ukonczona. Kiedy w 1873 r. wladze miejskie podjely decyzje o wyburzeniu murów miejskich, równiez fort przestal istniec. Powstal plan nowych zalozen urbanistycznych miasta, a tym samym koniecznosc zagospodarowania terenu po wczesniejszych umocnieniach. Do stworzenia obecnych Walów Chrobrego przyczynil sie m.in. nadburmistrz Szczecina Herman Hacken, a takze architekci projektujacy kolejne budowle. Prace budowlane na obszarze dzisiejszych Walów Chrobrego prowadzono od 1902 - 1921 r. Kompleks sklada sie z tarasu widokowego oraz czterech budynków.

Najwczesniej, bo w 1902 r. ropzoczeto budowe gmachu od strony Starego Miasta. Zaporojektowany w tylu neobarokowym z elementami neoklasycystycznymi zostal ukonczony w 1905 z przeznaczeniem dla Krajowego Zakladu Ubezpieczen Spolecznych. Przylegajaca don budowla w stylu pólnocnoniemieckiego manieryzmu zostala wzniesionaw latach 1914-1921 dla Naczelnej Dyrekcji Cel. Od 1962 roku oba gmachy uzytkuje Akademia Morska (do 2004 r. Wyzsza Szkola Morska).


Muzeum Morskie (14)
Waly Chrobrego 3
Posrodku Walów Chrobrego w 1913 roku otwarto gmach Muzeum Miejskiego wybudowany wg projketu Wilhelma Meyera-Schwartau. Budynek w stylistyce nawiazuje do wczesnego modernizmu i secesji. Pola miedzy arkadami fasady przedstawiaja piramide Cheopsa, Akropol, katedre w Kolonii i Bazylike sw. Piotra w Rzymie. Na poludniowej scianie muzeum znajduja sie postacie kobiece symbolizujace malarstwo, grafike i rzezbe. Obecnie w gmachu miesci sie Muzeum Morskie oraz Teatr Wspólczesny. Budowla wznosi sie na osi dekoracyjnego zalozenia Walów Chrobrego. Po bokach olbrzymich schodów wiodacych na owalny taras stoja dwa pawilony widokowe. Na srodku tarasu stoi pomnik "Herkules walczacy z centaurem". Z pawilonów w kierunku umieszczonej u podnóza tarasu fontanny ozdobionej figurami Jana z Kolna i Wyszaka prowadza krete schody.


Urzad Wojewódzki (15)
Waly Chrobrego 4
Ta piecioskrzydlowa budowla z dwoma dziedzincami zostala wybudowana w latach 1906 - 1911 dla Rejencji Szczecinskiej i instytucji morskich. Calosc wzniesiona z czerwonej cegly z elementami jasnego kamienia. Posiada dwie wieze wzorowane na podobnych koscielnych i ratuszowych wiezach z okresu swietnosci Hanzy.

Do budynku prowadzi obszerne wejscie poprzedzone kolumnowym portykiem. We wnetrzu uwage zwraca okazala klatka schodowa wylozona marmurem. W wielu pomieszczeniach do dzis zachowala sie bogata drewniana boazeria.

Pomnik Adama Mickiewicza (16)
pl. Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza odslonieto w 1960 r. z okazji tysiaclecia panstwa polskiego. Jego autorem jest Slawomir Lewinski. Do czasu II Wojny Swiatowej w tym samym miejscu stal brazowy pomnik cesarza Fryderyka III na koniu.


Park im. Stefana Zeromskiego (17)
Park zalozono na poczatku XIX w. Rosnie w nim wiele cennych okazów drzew i krzewów.

Przy skrzyzowaniu ulic Zygmunta Starego i Starzynskiego lezy glaz narzutowy z tablica poswiecona synom pulku, a po przeciwnej stronie jezdni, wsród zieleni, pomnik z popiersiem patrona parku Stefana Zeromskiego.


Brama Królewska (18)
pl. Holdu Pruskiego
Jest jedna z dwu zachowanych barokowych bram twierdzy szczecinskiej. Powstala w latach 1725-28 w czasie osiemnastowiecznej przebudowy fortyfikacji miejskich wg projketu Gerharda Corneliusa von Wallrave. Prowadzaca na pólnoc, nazywana dawniej Brama Anklamska, od 1806 r. nosi obecna nazwe. Nad przejazdem umieszczono tarcze z pruskim orlem, otoczona lancuchem Orderu Czarnego Orla i zwienczona królewska korona. W attyce znajduja sie siedzace postaci Marsa i Herkulesa. Po przeciwnej stronie nad przejazdem widoczna jest podtrzymywana przez putta tarcza z inicjalami króla Wilhelma Frydeyka I, a nad nia znajduja sie insygnia wladzy królewskiej. Dodatkowo brame zdobia rzezbione elementy oreza, zbroje, tarcze oraz sztandary. Wystrój ten nawiazuje do rzymskiej tradycji pochodów triumfalnych i wieszania zdobycznej broni na bramach miast.


Kosciól pw. ss. Piotra i Pawla (19)
pl. ss. Piotra i Pawla 4/5
Trójnawowy gotycki kosciól zbudowano w latach 1425-1440 na miejscu kosciola drewnianego postawionego podczas misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu (1124 r.). Zniszczony w 1677 r. podczas ostrzalu artyleryjskiego zostal odbudowany w latach 1678-1702, jednak z braku funduszy zdecydowano sie na konstrukcje jednonawowa. Swiatynia ma dwudzielny portal z XIV w. oraz cenne wyposazenie: plyty nagrobne z XVII w., ciekawe drewniane sklepienia z malowidlami scen biblijnych z 1703 r., barokowe mosiezne zyrandole oraz plafon z wizerunkiem Trójcy Swietej. W pólnocnej scianie zewnetrznej znajduje sie skarbona z plyt wapiennych z postaciami patronów kosciola. Zewnetrzne sciany zdobia charakterystyczne dla Pomorza maswerki oraz terakotowe portrety szczecinian.


Maszt ze statku S/S Kapitan K. Maciejewicz (20)
pl. Zolnierza Polskiego
Maszt stanal w miejscu przedwojennego Teatru Miejskiego, który - choc w czasie wojny zostal tylko nieznacznie uszkodzony - rozebranego w 1953 r. Pochodzi ze statku szkolne

Domki Profesorskie (21)
pl. Zolnierza Polskiego
Wraz z usytuowanym za nimi kruzgankiem nalezaly do zespolu zabudowy wokól kolegiaty mariackiej. Ten nieistniejacy dzis gotycki kosciól, ufundowany przez ksiecia Barnima I, chronil w swoich podziemiach szczatki ksiazat pomorskich. Przy kosciele w 1543 r. powstalo Pedagogium - namiastka wyzszej uczelni. Zreformowane w 1667 r. przez Szwedów zostalo przemianowane na Królewskie Gimnazjum Carolinum. W sredniowieczu w Domkach Profesorskich mieszkali kanonicy kapituly, a po reformacji profesorowie Pedagogium i kaznodzieje pracujacy w kosciele. W jednym z budynków do dzis istnieje pietnastowieczna piwnica kryta z gotyckim sklepieniem krzyzowo-zebrowym.


Kruzganek i dawne Gimnazjum Mariackie (22)
Kruzganek wzniesiony ok. 1330 r. usytuowany byl po pólnocnej stronie kosciola pw. Najswietszej Marii Panny. Pierwotnie skladal sie z czterech skrzydel, z których pozostalo tylko jedno. W jego podziemiach miescila sie krypta grzebalna oprózniona w roku 1813. Pietro zajmowala biblioteka Gimnazjum, która w 1781 r. przeniesiono do starej kaplicy Mariackiej przy kosciele. W 1818 r. pietro przeksztalcono w gabinet przyrodniczy i matematyczny. Do dzis we wschodniej elewacji zachowal sie gotycki portal prowadzacy niegdys do kosciola, a we wnetrzu dwa sklepione pomieszczenia. W miejscu po zniszczonym w wyniku pozaru kosciele mariackim w 1830 roku rozpoczeto budowe Gimnazjum Mariackiego. Budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym. Od 1984 r. mieszczace sie w budynku Liceum Ogólnoksztalcace nosi imie Bohaterów Monte Cassino.


Dom Katarzyny II (23)
ul. Farna 1
Na rogu ulicy Farnej i placu Mariackiego stoi budynek, w którym w 1729 roku urodzila sie ksiezniczka Zofia Augusta ryderyka von Anhalt-Zerbst, córka pruskiego generala i gubernatora. W roku 1745 poslubila ksiecia holsztynskiego Piotra Ulryka, pózniejszego cara Piotra III. Po objeciu przez niego rzadów dokonala zamachu stanu i sama zasiadla na tronie Rosji jako caryca Katarzyna II. Budynek ten w czasie II Wojny Swiatowej zostal zniszczony. Odbudowano go dopiero w latach 70. dwudzistego wieku. Niestety usunieto wówczas stylowa dekoracje elewacji i przebudowano wnetrza.


Bazylika Archikatedralna (24)
pl. sw. Jakuba 5
Kosciól sw. Jakuba zbudowany zostal poza obwarowaniami grodu w 1187 r. W XIII i XIV w. wzniesiono dwie masywne wieze, a wokól ambitu utworzono wieniec kaplic. Swiatynia byla wielokrotnie przebudowywana. W 1944 r. podczas nalotów alianckich zostala powaznie zniszczona. Odbudowe w stylu gotyckim zaczeto w 1972 r wraz z powolaniem diecezji szczecinsko-kamienskiej. W 1983 r. papiez Jan Pawel II podniósl katedre do godnosci bazyliki, a w 1987 r. odwiedzil ja osobiscie.

Wyposazenie katedry jest skromne, lecz unikatowe, jak np. tryptyk z Ciecmierza z XIV w. oraz Pieta z Lubniewic z XV w. Warto obejrzec: barokowe plyty nagrobne, chrzcielnice, epitafia. Pod oltarzem zauwazymy relikwiarz ze szczatkami sw. Ottona. We wschodniej scianie znajduje sie najwiekszy na Pomorzu Zachodnim witraz (87 m. kw.) przedstawiajacy Matke Kosciola z Dzieciatkiem, Ducha Sw. i postacie zwiazane z dziejami kosciola na ziemiach szczecinskich. Na scianach, filarach i w kaplicach mozna ogladac liczne tablice pamiatkowe. W 1995 r. w krypcie Gryfitów umieszczono szczatki ksiazat przeniesione z sarkofagów wystawianych w muzeum na Zamku Ksiazat Pomorskich. Przed kosciolem znajduje sie dzwon "Wielki" z 1682 r.


Posag Flory (25)
pl. Orla Bialego
Barokowa figura Flory do polowy XIX wieku zamykala attyke Palacu Grumbkowa, pózniej stala w jego ogrodzie. W roku 1905 zostala przeniesiona do Parku Grabowskiego (obecnie Park Zeromskiego), a nastepnie ustawiono ja przed Brama Królewska. Po wykonanej konserwacji zostala ustawiona na Placu Orla Bialego w 1991 r.

Fontanna Orla Bialego (26)
pl. Orla Bialego
Od sredniowiecza do konca II wojny swiatowej Plac Orla Bialego zwany byl Rynkiem Konskim i stanowil, wraz z Rynkiem Weglowym, centrum handlowe tworzacego sie Nowego Miasta. Obecnie skupia wokól piekne barokowe zabytki.

Na placu posród wierzb stoi studnia - Fontanna Orla Bialego zbudowana w latach 1729-1732. Powstala z bialego piaskowca z ozdobnym orlem na szczycie. Stanowila fragment pierwszego, wodociagu szczecinskiego z ujeciem wodnym na Wzgórzach Warszewskich. W poludniowej czesci placu stoi posag Flory z XVIII w.


Palac Grumbkowa (27)
pl. Orla Bialego
Palac Grumbkowa stojacy przy Placu Orla Bialego, zwany tez Palacem Pod Globusem, wzniesiono w stylu barokowym na pocz. XVIII w. na polecenie naczelnego prezesa i kanclerza Filipa Otto von Grumbkowa. W tympanonie umieszczono herb z gryfem pomorskim a pod nim glowe kobiety. Calosc otoczono motywami roslinnymi, symbolami zeglarskimi i lekarskimi. Wierzcholek tympanonu ozdobiono globusem opartym na dwóch lwach.

Na lewo od Palacu Grumbkowa stoi zbudowany w pol. XVIII w. neobarokowy Palac Jonski. Nazwe zawdziecza umieszczonym na frontowej elewacji plaskim kolumnom ozdobionym jonskimi glowami.


Palac Klasycystyczny (28)
U wylotu ulic Staromlynskiej i Laziebnej (na prawo od Palacu pod Globusem) wznosi sie Palac Klasycystyczny, zwany równiez palacem Bartza lub Velthusena, wybudowany w latach 1778-1787. Wystrój elewacji jest najdoskonalszym w Szczecinie przykladem architektury przelomu baroku i klasycyzmu. Przybyly do Szczecina w 1769 r. kupiec Georg Christian Velthusen mial w nim zarówno swoja rezydencje, jak i prowadzil tu winiarnie oraz sklad win. W latach 1874-1920 w palacu miescila sie siedziba fabryki fortepianów G. Wolkenhauera. Nastepnie w budynku miescil sie bank "Girocentrale Pommern". Zbombardowany w 1944 r. palac odbudowany w latach 1959-1966 i przeznaczono na siedzibe sredniej Szkoly Muzycznej. Ozdobiony jest rzezbami glów wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Akcentem odwolujacym sie do czasów Velthusena sa widoczne w tympanonach obu elewcji putta zajete winobraniem i transportem wina.


Palac Sejmu Stanów (29)
ul. Staromlynska 27
Budynek powstal dzieki uporowi króla Fryderyka Wilhelma I i pierwotnie byl miejscem zgromadzen przedstawicieli stanów ziemskich pruskiej czesci Pomorza. Wzniesiona w latach 1926-1927 budowla zajela parcele po trzech kamieniczkach zniszczonych przez wojska rosyjskie w 1713 r. W latach 1885-1888 gmach rozbudowano w glab ulicy Staromlynskiej i dostawiono skrzydlo boczne w jego podwórzu. Przeksztalcono równiez wnetrza i fasade. W 1927 r., po przeprowadzce wladz prowincji do nowego budynku, w palacu urzadzono Muzeum Prowincjonalne (Pommersches Landesmuseum). Elewacjom przywrócono wówczas pierwotna, barokowa forme, a wnetrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. Nad glównym wejsciem widnieje herb Pomorza, a w tympanonie wienczacym ryzalit - herb króla Prus na tle panoplii i trofeów. Póllezace postacie kobiece personifikuja cnoty Roztropnosci (ze zwierciadlem) i Sprawiedliwosci (z waga i mieczem).

Po II Wojnie Swiatowej budynek przejelo Muzeum Pomorza Zachodniego - obecnie Muzeum Narodowe. We wnetrzu eksponowane sa m.in. zbiory malarstwa i plastyki sredniowiecznej, genealogia ksiazat pomorskich, klejnoty i szaty ksiazece wydobyte z sarkofagów ksiazecych odnalezionych po wojnie i obecnie eksponowanych w muzeum Zamku Ksiazat Pomorskich.


Zespól palacowy (30)
pl. Zolnierza Polskiego 2
Narozna posesja przy ul. Staromlynskiej nalezala na poczatku XIX w. do szczecinskiego kupca Toussanta. Nastepnie dom ten, zakupiony przez wladze wojskowe, pelnil funkcje rezydencji zastepcy generalnego komendanta miasta, generala von Blocka. Z kolei wzdluz obecnego placu Zolnierza Polskiego miescily sie m.in. laznia Mariacka oraz dom rektora Gimnazjum. W 1784 r. oba budynki zakupil Glówny Urzad Poczty Królewskiej, który na ich miejscu wzniól nowy gmach poczty. W latach 1886-1889 palac komendanta przebudowano upodabniajac go do budynków poczty. W roku 1939 uproszczono elewacje budynków i zlikwidowano dziewietnastowieczne szczyty.

W okresie II Wojny Swiatowej dom przy ul Staromlynskiej ulegl zniszczeniu. Odbudowano go w latach 1975-1977 z przeznaczeniem na Galerie Sztuki Wspólczesnej. W palacu od strony pl. Zolnierza Polskiego (tzw. Palac pod glowami) miesci sie natomiast Klub 13 Muz. Przed II wojna swiatowa w nadprozach okien pierwszego pietra widnialy glowy antycznych herosów. W czasie powojennej odbudowy (oraz póxniejszego remontu) zamiast antycznych popiersi umieszczono glowy szczecinian zwiazanych z kultura (Wladyslaw Filipowiak, Zofia Krzymuska-Fafius, Stefan Kwilecki, Jan Papuga, Bohdan Sklodowski, Janina Kosinska-Brzozowska, Józef Barecki, Antoni Huebner, Józef Gruda). Wewnatrz budynku w kilku pomieszczeniach zachowaly sie pierwotne sztukaterie.

Tablica pamiatkowa (31)
pl. Zolnierza Polskiego
W srodkowej czesci alejki spacerowej na pl. Zolnierza Polskiego znajduje sie tablica pamiatkowa z gryfem szczecinskim, harcerska lilijka i znakiem Rodla. Ponizej napis: "Wszystko co nasze Polsce oddamy. W XXV rocznice powstania harcerstwa w Szczecinie w holdzie tym, którzy zycie sprawie polskiej oddali 1934-1959."


Palac Ziemstwa Pomorskiego (32)
al. Niepodleglosci
Palac zbudowano w latach 1893-1895 dla Generalnej Dyrekcji i Banku Hipotecznego Ziemstwa Pomorskiego, zalozonego w 1781 r. i udzielajacego kredytów wlascicielom majatków ziemskich. W stylu budynek nawiazuje do klasycystycznej fazy baroku. Elewacja zdobiona jest glebokim boniowaniem, czesc centralna podkresla ryzalit, a wejscie zdobi kolumnowy portyk. W zwienczeniu widnieje gryf pomorski trzymajacy tarcze z inicjalami króla pruskiego Fryderyka II. W narozach portyku dwie poastacie - po prawej ziemianina z plugiem, a po lewej rycerza z mieczem. W tympanonie widoczny jest dziwieciopolowy herb Pomorza. W glównej Sali posiedzen zachowaly sie malowidla przedstawiajace widoki i herby miast pomorskich.


Gmach Dyrekcji Poczty (33)
al. Niepodleglosci
Neogotycki gmach zbudowany wg proj. Hintze w 1905 r. Pierwotnie przeznaczony byl dla Pruskiej Poczty Królewskiej. Od frontowej czesci znajduja sie dwa portale, którymi na wewnetrzny dziedziniec mogly wjezdzac tramwaje bagazowe, o czym swiadcza istniejace do dzisiaj szyny. Przed budynkiem rosna cztery deby szypulkowe (Quercus robur).


Kosciól pw. Sw. Jana Chrzciciela (34)
ul. Bogurodzicy 3a
Neogotycki kosciól zbudowany dla gminy katolickiej postawiono na planie krzyza lacinskiego w rejonie dawnego Bastionu Królewskiego (proj. Engelbrecht Zeibertz z Berlina). Jest budowla halowa, trójnawowa wsparta na bogato profilowanych filarach. 30 wrzesnia 1890 r. arcybiskup wroclawski ks. kard. Jerzy Kopp poswiecil kosciól. Co czwarta niedziele odbywaly sie tu polskie nabozenstwa.

Wewnatrz w transepcie znajduje sie tablica poswiecona niemieckim duchownym katolickim, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców. Obok wejscia stoi statua Prymasa Stefana Kardynala Wyszynskiego ustawiona w roku Prymasa Tysiaclecia 24 czerwca 2001 r. Upamietnia jego pobyt w Szczecinie w chwili nominacji na Prymasa Polski 30 listopada 1952 r.


Szpital dzieciecy (35)
Kompleks szpitalny zbudowany w latach 1893 - 94 dla Instytutu Polozniczego. Rozbudowany w 1904 r. i w okresie miedzywojennym. Obecnie miesci sie tutaj szpital dzieciecy.

Park Gen. Wladyslawa Andersa (36)
pl. Andersa
Park zalozono na miejscu dawnego cmentarza garnizonowego. Do dzis pozostal tu tylko glaz narzutowy z tablica poswiecona pamieci zolnierzy francuskich - jenców wojny francusko-pruskiej (1870-71). Teren ten przylegal do zachodnich bastionów i obwarowan. Park jest najwiekszym w miescie skupiskiem robinii bialej (Robinia pseudoacacia). Rosna tu takze wiazy (Ulmus) i kasztanowce zwyczajne, biale (Aesculushippocastanum) w odmianie Baumana, o pelnych kwiatach nie wytwarzajacych owoców. Szpaler kasztanowców wzdluz ul. Obronców Stalingradu jest unikatem w skali Polski. W parku rosna takze krzewy tamaryszku (Tamarix). Osobliwoscia sa rosnace niedaleko kosciola dwa okazy oliwnika waskolistnego (Elaeagnus angustifolia), którego srebrzystozólte kwiaty wydzielaja bardzo intensywny zapach. W poblizu jednego z nich rosnie korkowiec amurski (Phellodendron amurense).


Kosciól pw. Najswietszego Serca Pana Jezusa (37)
pl. Zwyciestwa
Zbudowany w latach 1913-19 w calosci jest konstrukcja zelbetonowa. Od chwili ukonczenia prac w 1919 r. do 1945 r. byl protestanckim kosciolem garnizonowym. Jest budowla trójnawowa, na planie prostokata, z pólkolistym prezbiterium. Na frontonie wiezy zamontowano wspólczesna rzezbe Chrystusa. Nad wejsciem srodkowym plaskorzezba przedstawiajaca sw. Jerzego na koniu walczacego ze smokiem. W 1986 r. na wiezy zawieszono 4 dzwony o wadze do 350 do 1200 kg.
Kosciól Garnizonowy pw. sw. Wojciecha (38)
pl. Zwyciestwa
Neogotycki z elementami neoromanskimi kosciól z wieza o wysokosci 65,5 m zbudowano w latach 1906-1909 . We wnetrzu warto zwrócic uwage na: kamienny oltarz i ambone, obraz patrona swiatyni sw. Wojciecha, urny z prochami i ziemia z pól bitewnych Cedyni, Kolobrzegu, Podgajów i Siekierek. Na filarach nawy glównej znajduja sie malowidla przedstawiajace postacie czterech ewangelistów, a pod arkadami tablice z brazu przedstawiajace orla i herby miast Polski zachodniej i pólnocnej (7 herbów). Interesujacy jest takze witraz nad oltarzem glównym przedstawiajacy smierc sw. Wojciecha i witraz nad chórem przedstawiajacy sw. Cecylie.


Pomnik Kornela Ujejskiego (39)
pl. Zwyciestwa
Pomnik tego urodzonego na Podolu poety romantycznego, czlonka tajnej organizacji rewolucyjnej z okresu powstania styczniowego, wykonany zostal w 1901 r. wg. projektu rzezbiarza Antoniego Popiela. Do konca II wojny swiatowej pomnik stal we Lwowie. Po wojnie przywieziony do Polski, od 1956 r. stoi w Szczecinie. Na cokole pomnika znajduje sie spetana lancuchami lira oraz dzielo Kornela Ujejskiego "Choral", poswiecone powstaniu chlopskiemu w Galicji w 1846 r. Z tylu widoczny jest napis "Narodzie mój, badz szczesliwy".


Brama Portowa (40)
Pl. Zwyciestwa
Poczatkowo nazywana Brandenburska, pózniej Berlinska, zostala zbudowana w latach 1724-1740 w miejscu wczesniejszej Bramy Nowej. Nad przejazdem widnieja dmace w traby uosobienia Slawy otaczajace tarcze herbowa Fryderyka Wilhelma I. Nad nia zobaczymy rzezbiona panorame Szczecina oraz Viadrusa - boga Odry, a takze lacinski napis zwiazany z losami miasta i Ksiestwa Szczecinskiego. Wszystko wienczy tarcza herbowa Prus z korona królewska oraz rzezbione trofea. Podczas likwidacji obwarowan w koncu XIX w. zostala uznana za pomnik architektury i zachowana.

W attyce nad przejazdem w elewacji zewnetrznej widnieje napis:
FRIEDERICUS WILHELMUS REX BORUSSIAE DUCATUM STETINENSEM CESSUM BRANDENBURGICIS ELECTORIBUS SUB CLIENTELAE FIDE POMERANIAE DUCIBUS REDDITUM, POST FATO AD SVECOS DELATUM IUSTIS PACTIS IUSTQUE PRETIO AD PANIM USQUE EMIT. PARAVIT. SIBIQUE RESTITUIT. ANNO. MDCCXIX AC PORTAM BRANDENB: FIERI IUSSIT.

Czerwony Ratusz (41)
pl. Stefana Batorego 4
Jego budowe prowadzono w latach 1875 - 1879 roku z przeznaczeniem na siedzibe wladz miasta. Tutaj swoje urzedy sprawowali dwaj wazni dla historii miasta burmistrzowie, Herman Haken (1878 - 1907) i Friedrich Ackermann (1907 - 1931). Ozdobiony balkonami, strzelistymi wiezyczkami, wiezami i herbem miasta nalezy do najladniejszych przykladów neogotyku w Szczecinie. Nad glównym wejsciem znajduja sie cztery alegoryczne postacie symbolizujace wiedze, rolnictwo, przemysl i gospodarke morska. Obecnie w Czerwonym Ratuszu swoje biura maja m.in. instytucje morskie.


Plac Tobrucki (42)
Jest ladnym skwerem z ciekawymi okazami drzew i krzewów (omzyn, maklura chinska, paulownia puszysta, orzech czarny). Od wschodu jest zamkniety przez wybudowana w 1874 roku na zlecenie Poczte Glówna (p. 2). Na zachodnim stoku tarasu odrzanskiego znajduje sie neogotycki tzw. "czerwony ratusz" (p. 41). Dalej jest zespól budynków Ksiaznicy Szczecinskiej z II pol. XIX w. i neogotycki gmach Rektoratu Pomorskiej Akademii Medycznej z wieza (68 m). Na placu miedzy gmachami poczty i ratusza znajdowala sie wykonana wedlug projektu profesora Manzla fontanna w ksztalcie lodzi z centralna postacia Sediny trzymajacej zagiel. W czesci dziobowej siedzial Hermes, a z morskiej toni wynurzaly sie potwory i dwóch tytanów. Niestety pod koniec II wojny swiatowej fontanna zostala zdemontowana i wszelki slad po niej zaginal. Obecnie w miejscu pomnika wienczacego fontanne zamontowano wielka kotwice okretowa

 


Wyswietl wieksza mape

Informacje

Informacje
 

Bookmark Buttons

Bookmark bei: Mr. Wong Bookmark bei: Webnews Bookmark bei: BoniTrust Bookmark bei: Oneview Bookmark bei: Linkarena Bookmark bei: Favoriten Bookmark bei: Seekxl Bookmark bei: Kledy.de Bookmark bei: Readster Bookmark bei: Publishr Bookmark bei: Icio Bookmark bei: Mobile bookmarks Bookmark bei: Power Oldie Bookmark bei: Bookmarks.cc Bookmark bei: Favit Bookmark bei: Bookmarks.at Bookmark bei: Newskick Bookmark bei: Shop-Bookmarks Bookmark bei: Muskelspanner - Bodybuilding & Fitness Bookmark bei: Seoigg Bookmark bei: Newsider Bookmark bei: Linksilo Bookmark bei: Folkd Bookmark bei: Yigg Bookmark bei: Digg Bookmark bei: Del.icio.us Bookmark bei: Facebook Bookmark bei: Reddit Bookmark bei: Jumptags Bookmark bei: Simpy Bookmark bei: StumbleUpon Bookmark bei: Slashdot Bookmark bei: Propeller Bookmark bei: Furl Bookmark bei: Yahoo Bookmark bei: Spurl Bookmark bei: Google Bookmark bei: Blinklist Bookmark bei: Blogmarks Bookmark bei: Diigo Bookmark bei: Technorati Bookmark bei: Newsvine Bookmark bei: Blinkbits Bookmark bei: Ma.Gnolia Bookmark bei: Smarking Bookmark bei: Netvouz Information

 
   

powered by Venezuela 24 C.A.